Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Yiğit Kaçar yazdı:Endeavour ve İSS; Çarşambayı Perşembeye bağlayan geceyarısından sonra sabaha karşı TSİ 05:27'de kenetleniyorlar. Güzel bi görsel şölen olduğunu düşünüyorum. Saati biraz ters ama imkanı olanlara Nasa Tv'den izlemelerini tavsiye ederim. Maalesef bu uçuşun bir çok izlemeye değer kısmı TSİ ile ters zamana geliyor. Gece biz uykudayken yani. Bu sebeple kalkışı, inişi, kenetlenmeyi ve ayrılmayaı vs. bir çoğumuz izleyemeyecek.

Aslında tam kenetleneceği esnada uzay araçları Kırım'ın üzerinde olacaklar ve özellikle Türkiye'nin kuzey bölgelerinde oturanlar tarafından ufka yakın bir yerde görülebilecek.
Saati aslında ters bir zaman değil! Sadece benim gibi sabah erken kalmanız gerekiyor. Merkür ve Venüs gözlemi için her zaman yapılan bir şey. Geceyarısı uykunuzu bölecek bir saat olsaydı o zaman iyi olmazdı sanırım... :o

Sevgiler, saygılar...
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Kenetlendiyse Endeavor neden uydu izleme bölümünde ayrı gözüküyor? Yoksa bir tek bende mi öyle?

Bir de kalktıktan 10sn kadar sonra bir cismin Endeavor'a çarpmış olabileceği konusunda haberler okudum. Buraya tıklayarak haberi okuyabilirsiniz.
gönderen Yiğit Kaçar
Adem DEMİRBAŞ yazdı:Kenetlendiyse Endeavor neden uydu izleme bölümünde ayrı gözüküyor? Yoksa bir tek bende mi öyle?

Bir de kalktıktan 10sn kadar sonra bir cismin Endeavor'a çarpmış olabileceği konusunda haberler okudum. Buraya tıklayarak haberi okuyabilirsiniz.

Sevgili Adem; uydu izleme sayfasındaki kısa gecikmeden dolayı özür dilerim. Sorun giderildi. Veriler güncellendi.

Ayrıca o bahsettiğin haberi ben de okudum ve görüntülerini izledim. Daha kalkışın başında, çok düşük hızda gerçekleşiyor. Ciddi bişey olmadığını düşünüyorum. zaten artık kalkıştan sonra uzayda tüm mekik yüzeyi çok detaylı bir şekilde inceleniyor. Columbia faciasından sonra bu prosedür haline geldi. Yapılan araştırma neticesinde ısı kalkanında bi sorun yok. Temiz çıktı.
gönderen Yiğit Kaçar
Sizleri yeni bir multimedia sitesinden haberdar etmek istiyorum.

http://www.space-multimedia.nl.eu.org/

Burası tam arayıp da bulamadığım bir site. Mevcut ve geçmişte gerçekleştirilmiş bir çok uzay uçuşu hakkında hem bilgi hem de detaylı video görüntüsü bulabilmek mümkün. STS-123'ün bir çok görüntüsünü canlı izleyemiyorum. Ama Nasa TV'den kayıtlı görüntülerini gün ve gün ekliyorlar bu siteye. Her güne ait özet görüntüler, uzay yürüyüşleri vs. görüntülerini bulabilmek mümkün.

Özellikle STS-123'ün kenetlenme görüntüleri muhteşemdi. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi açıdan çekilmiş görüntülerdi.

Resim

İndirmek için tıklayın.

İzlemek için tıklayın.

Bu arada Japon Deney Modülünün [Japanese Experiment Module (JEM)] üç parçasından ilki olan Deney Lojistik Modülü - Basınç Bölmesi [The Experiment Logistics Modules-Pressurized Section (ELM-PS)] istasyona monte edildi.

Resim
Resimde Basınç Bölmesi (ELM-PS) ile STS-122 görevinde İstasyona'a monte edilen Avrupa Uzay Ajansına ait Columbus modülü görülüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Yiğit Kaçar yazdı:Özellikle STS-123'ün kenetlenme görüntüleri muhteşemdi. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi açıdan çekilmiş görüntülerdi.
Evet, aynen katılıyorum. Gerçekten çok güzeldi. Özellikle dokunduğu an oluşan sarsıntının kameraya yansıması insanın oradaymış izlenimi getiriyor. Kaçırdığım ayrıntılar varmış o yüzdem çok makbüle geçti. Mesela mekiği dikine 360 derece döndürüyorlar. Sanırım hasar var mı diye? İşte bu dönüş sırasında vidyo çalarınızın zaman çizgisini ilerlettiğinizde oluşan görüntü çok hoş. Aslında çok minik hareketler ile dönüyor ama bir an için farketmiyorsunuz.

Teşekkürler Yiğit...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Arkadaşlar, bilgiler için teşekkürler. Bazen iş yoğunluğu nedeniyle güncel olayları takip edemiyoruz. Foruma yazdığınız bilgiler sayesinde bir nebze olsun yeni gelişmelerden haberdar olabiliyoruz. Lütfen yazmaya devam edin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Bu arada Yiğit Bey'in önerdiği site harika. İçerisinde onlarca yüksek çözünürlükte video dosyası var. Mutlka ziyaret etmenizi öneririm.

http://www.space-multimedia.nl.eu.org/
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Adem DEMİRBAŞ yazdı:Kenetlendiyse Endeavor neden uydu izleme bölümünde ayrı gözüküyor? Yoksa bir tek bende mi öyle?

AA ise bunun bir köpek olabileceğini geçmişti. Çok komik doğrusu...

Sanırım kenetlenme öncesi mekiği boyuna 360 derece döndürmeleri bu sebepten olsa gerek.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Kalkıştan 10 saniye sonra köpek nasıl çarpıyor bağlantı kuramadım. Uçan köpek?

Kenetlenme öncesi mekiği boyuna 360 derece döndürmeleri sadece bu uçuş için yapılan bir uygulama mı yoksa standart olarak her kenetlenmeden önce yapıyorlar mı? Bu kaydı yapmak neredeyse 5 dakika sürüyor, her sefer yapılması bence mantıklı.
gönderen Yiğit Kaçar
Columbia (STS-107) faciasından sonra rutin hale geldi. İlk kolarak uzaya çıkar çıkmaz mekikte bulunan robot kol yardımıyla mekiğin tüm yüzeyi taranıyor. Robot kolun ucunda kamera var tabi ki... Ayrıca yine Columbia faciasından sonra standart hale gelen diğer uygulama; mekiğin kenetlenmeden önce tüm yüzeyini istasyona göstermesi. İstasyonda bulunan çok güçlü (çözünürlüğü yüksek) kameralar tafaından fotoğrafları çeklip kayda alınıyor. Bu görüntüler de yerdeki uzmanlar tarafından mekiğin görevi boyunca inceleniyor. Herhangi bir hasar tespit edilmezse iniş için yeşil ışık yakıyorlar. Ciddi bir sıkıntı olması durumunda uzayda tamir veyahut başka bir uzay aracıyla dönüş dahil her ihtimal üzerinde duruluyor.
gönderen Yiğit Kaçar
25 Mart'ı 26 Mart'a bağlayan gece TSİ 00:49'da iki uzay aracı arasındaki kapılar kapanıyor ve 02:56'da birbirlerinden ayrılıyorlar. Mekiğin istasyon etrafındaki tam bir dönüşü ve birbirlerini uzaktan görüntülemeleri, görülmeye değer. Uykuyla arası iyi olmayanların canlı izlemesini tavsiye ederim.
gönderen Yiğit Kaçar
Endeavour; Uzay İstayonundan başarıyla ayrıldı.

Resim

Resim

Perşembe sabahı TSİ 03:35'te dünyaya dönmesi planlanıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Yiğit Kaçar yazdı:Endeavour; Uzay İstayonundan başarıyla ayrıldı.
Yiğit Bey,

Ayrılma aşamasını yeniden izleyebileceğimiz bir adres var mı? Siz siteleri takip ediyorsunuzdur ben aramaya üşendim şimdi :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Vidyonun 2:14 dk.'sında kamera titreşiyor. Görüntü ilginç bir şekilde dünyadaymış gibi his veriyor. Neden acaba kamera öyle olmuş olabilir?

Bu arada bu tür vidyoları izledikçe artık UUİ'nu sanki aileden biriymiş gibi görüyorum. Sanki her gün oraya gitmişim gibi çok tandık gleiyor, sizde de öyle mi?