Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen Yiğit Kaçar
Henüz Atlantis Dünya'ya dönmeden STS-123 görevi için Endeavour Uzay Mekiği'nin fırlatma hazırlıklarına başlandı. 11 Mart'ta uzaya gönderilmesi planlanan mekik yakıt tanklarına monte edilerek fırlatma rampasına taşındı.

Resim

Resim

Resim

Japonya Uzay Ajansı tarafından yapılan (ESA'nın Columbus modülü benzeri) bir deney modülünü de beraberinde götürecek.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Bu kadar çok yukarı gidip gelmelerinin nedeni nedir ?

ne yapıyolar okadar iş saati orada.Deney yapıyolar ama nasıl deneyler ki bukadar çok para harcayıp her ay yukarı adam çıkartıyolar acaba ? :?
Kullanıcı avatarı
gönderen Doğacan Aydın
STS-123 Endeavour Uzay Mekiği'ni nereye fırlatıyorlar ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Yukarı...

UUİ yani tepemde gezinen insan yapımı en büyük uyduya... :)
gönderen ANIL KOÇAŞ
Peki saat kaçta gönderilecek.(lütfen türkiye saati ile söyleyiniz)
gönderen Adem DEMİRBAŞ
UUİ yi tamamlamak için gönderiyorler değil mi? UUİ tamamlandığında gökte Aydan sonra en parlak cisim olacak deniliyor doğru mu acaba?
Kullanıcı avatarı
gönderen Özgür Can Özüdoğru
çok az kaldı :ye gözlerim nasa tvde olacak :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
malesef o saatte derse girmek için yola çıkıyor olacağım. :(

Yiğit umarım kaydetme şansın olur. :roll:
gönderen Yiğit Açık
Selamlar merak ettiğim bir konu var mekiklerin yörüngeye ulaşması şu anki teknoloji ile biraz zahmetli görünüyor tonlarca katı yakıt vs. merak ettiğim şey ise bu işi normal olarak pistten kalkan bir uçak/mekik ile yapılması halinde çıkacak sorunlar nedir? yani mesela güçlü bir jet uçağı atmosferin sınırına kadar gelip daha sonra belki art yakıcılar gibi bir destek ile sınırı geçip yörüngeye oturamaz mı? bunlar için çalışmalar var mı? ne zaman bilim kurgu filmlerindeki gibi pistten kalkıp 10 dk sonra uzaya çıkan araçlar görebilicez?
ek: belirli yüksekliklerde atmosferin çok inceldiğini manevra kabiliyetinin çok düştünü biliyorum bahsettiğim sınır ile bunu kastettim aslında.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Günaydın, Nasa Tv'ye bir türlü bağlanamadım. İzleyebilen var mı?
gönderen elif yağmur
bende bağlanamadım :cry:
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Ben izleyemedim. Ama şuan benim ki bağlanıyor. Endeavor yörüngede.
gönderen Yiğit Kaçar
Valla ben duruşmamı kaçırma pahasına izledim. (Duruşmaya da yetiştim bu arada :) ) Gerçekten Nasa TV'yi kalkışa 45 dakika kala açtığımda hiç bir sorun yoktu. Fakat kalkışa 10 dakika kala falan teklemeye başladı. Tam kalkış anında komple uçtu. Allah'tan yarım yamalak kayıt yapabilmişim. Kaydı durdurup izlediğimde spiker Zero diyor ve mekik bir anda yerden yükselmeye başlıyor. Yani ben de bu defa canlı izleyemedim. Ama en azından kaydını 3 dakika sonra izleyebildim. Onunla teselli buldum. upload ettim.

http://www.dosya.cc/Liftoff.rar.html

Sizlerle paylaşmak istiyorum. Her ne kadar internete çok daha uzun ve kaliteli kalkış görüntüleri düşse de bu görüntü gokbilim.com kaydı sayılır. Onun için özel. Nasa TV'deki bu kesintiyi yığılma olarak düşünüyorum. Aynı anda kalkışı izlemek isteyenler olunca internetin hızı yetmiyor sanırım.

Ayrıca http://stsdvd.com isminde bir site keşfettim. Nasa TV'den iyi kalitede capture yapmışlar ve siteye koymuşlar. Download yapabiliyorsunuz.

Ayrıca Youtube'a "STS-123 Launch" yazın ve aratın. Bir çok amatör kalkış videosu bulacaksınız. Onları izlemek nedense bana daha çok zevk veriyor. Sanki ordaymışım ve kalkışı canlı izliyormuşum hissine kapılıyorum.
gönderen Yiğit Kaçar
Endeavour ve İSS; Çarşambayı Perşembeye bağlayan geceyarısından sonra sabaha karşı TSİ 05:27'de kenetleniyorlar. Güzel bi görsel şölen olduğunu düşünüyorum. Saati biraz ters ama imkanı olanlara Nasa Tv'den izlemelerini tavsiye ederim. Maalesef bu uçuşun bir çok izlemeye değer kısmı TSİ ile ters zamana geliyor. Gece biz uykudayken yani. Bu sebeple kalkışı, inişi, kenetlenmeyi ve ayrılmayaı vs. bir çoğumuz izleyemeyecek.

Aslında tam kenetleneceği esnada uzay araçları Kırım'ın üzerinde olacaklar ve özellikle Türkiye'nin kuzey bölgelerinde oturanlar tarafından ufka yakın bir yerde görülebilecek.