Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
İnişe 15 dakika kaldı. Şu an Meksika körfezi üzerinde ve ses hızından 17 kat hızla ilerliyormuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Atmosfere girişini kaçırdım ama yere dokunuşundan 10 dakka öncesinden izlemeye başladım.

atmosfere girişi bi türlü canlı izlemek nasip olmadı... :?
gönderen selin yılmaz
Evet izledim gerçekten çok güzel bir inişti.
Çok kolay oldu...
Şu anda astronotları çıkartmak için ekipler mekiğin etrafında toplandı...
Ama ne zaman çıkartırlar bilemiyorum
gönderen Yiğit Kaçar
Mahmut; Atmosfere girişini kaçırdığın için üzülme. Zira zaten iniş gündüz olduğu için arkasında bıraktığı iz görülmüyor. Ben kayıt yaptım. Rapidshare'e upload ettim. Aslında kaydımı inişten bir buçuk saat önce başlattım. Yani Deorbit Burn denilen geri itme roketleri ateşlenmeden önce... (Roketler ateşlendikten sonra, geri dönüş yok. İniş mutlaka gerçekleşmek zorunda. Zira yörüngede tutunabilmek için gerekli olan hızını kaybetmiş oluyor.) Bi takım şeyleri ben de ilk defa gördüm ve öğrendim. Ben bu yavaşlamak için yapılan geri ateşleme işlemini (Deorbit burn) çok daha önce yapıldığını düşünüyordum. Meğerse son tura girildiğinde inişten 1 saat 10 dakika öncesi yapıldı. Yani son ana kadar inişten vazgeçilebilirmiş. Bunu ben de yeni öğrendim. Ben kayıtlarımı yaklaşık 10 MB büyüklüklerde yaptım. (Upload kolay olsun diye.) Buraya inişten yaklaşık 15 dakika öncesi ve 5 dakika sonrasındaki o iki parçalık görüntüyü koyuyorum. Atlantis'in kameralar tarafından görüldüğü ilk anı izleyebilirsin.

http://rapidshare.com/files/93650889/14 ... _.asf.html

http://rapidshare.com/files/93615147/14 ... _.asf.html

İniş bence muhteşemdi. Hele ki bulutların arasından bi geçişi vardı ki... Bir anda hava alanı karşısına çıkıverdi.

Bir de 11.asf dosyasının 3. dakikasının 45. saniyesindeki sonik patlamaya dikkat edin. Ardarda, iki tane. Biri mekiğin burnunda, diğeri kanatlarda meydana geliyor. Ses duvarının altına indiğinde duyuluyor. İyi seyirler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Yiğit teşekkürler.Vaktim olduğunda indirip izleyeceğim.Eline sağlık. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Teşekkürler Yiğit bey ben indirip izledim,güzel görünüyor....
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Önceki mesajımda ilginç bir görüntüye rastladığımı söylemiştim. Masaüstündeki dosyaları düzenlerken unutmuş olduğum ve sözümü tutmam gerektiğini hatırladım. Karaler dünyanın gölgesine giren UUİ'nu ve elbette ESA'nın Columbus modülüyle alakalı. Başlangıçta güneşi UUİ'nun bir parçası gölgeliyor zannettim. Aslında emin değilim belki öyledir. Üç kareden çok bir şey anlaşılmıyor, ya sizce?

Söz verdiğim kareler:
Resim

Bu da modülün bir kare:
Resim

Ayrıca bir uzay yürüyürüşü sırasında çekilen şu fotoğraf harika. :shock:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Evet Salih linkini verdiğin fotoğraf gerçekten büyüleyici.Bir ara masaüstü resmi yapmıştım.Gerçekten yaşamaya değer bir an... :)
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]