Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen Yiğit Kaçar
Canlı canlı kayıt yapıyordum. Ama ne olduysa bir anda kaydettiklerim uçtu. Sonrasında tekrar değişik kameralardan kalkışı gösterdi. Onu kaydettim.

http://rapidshare.com/files/89980971/La ... a.asf.html

Buraya upload ettim. Ancak VLC Player ile izlemenizi tavsiye ediyorum. MediaPlayer ile oynatırken sıkıntı çıkarıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
teşekkürler.hemen indiriyorum. :)
gönderen Yiğit Kaçar
9 Şubat Cumartesi saat 19:24'te yani yaklaşık 1 saat sonra Atlantis ve Uzay İstasyonu birbirine kenetlenecekler. Nasa TV'den canlı izliyorum şu anda. Mermiden on kat daha hızlılar ancak birbirlerine santim santim yaklaşıyorlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Yiğit Kaçar yazdı:9 Şubat Cumartesi saat 19:24'te yani yaklaşık 1 saat sonra Atlantis ve Uzay İstasyonu birbirine kenetlenecekler. Nasa TV'den canlı izliyorum şu anda. Mermiden on kat daha hızlılar ancak birbirlerine santim santim yaklaşıyorlar.
tam o saatlerde bizde buluşma yerindeydik malesef izleyemedim.kaydettiyseniz upload şansı varmıdır yine. zahmet olmazsa. :)
gönderen Yiğit Kaçar
Atlantis mürettebatı 17 Şubat pazar günü itibariyle istasyonu terkedip mekiğe yerleştiler. Aradaki kapak kapandı. 18 Şubat Pazartesi TSİ sabah 11:26'da İstasyondan ayrılacak. Bu anı Nasa TV'den izlemenizi ve kaçırmamanızı öneririm. Zira mekik istasyondan ayrılınca etrafında tam bir tur dönüyor. Böylece İstasyonun son halini karşıdan görme imkanınız oluyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Teşekkürler Yiğit,

Mekiğin getirdiği o metal tank nedir? Az önce yarım saat kadar izledim. Yer istasyonundaki bayan yöneticiyi kutladılar, pasta falan yapmışlar. Sonra UU İstasyonu'nu gösterdi ve oradaki ekip toplandı. Telsiz görüşmesialan falan yaptılar. Duruşları bazen o kadar komik oluyor ki! Malum yer çekimi yok. En son birbirlerine zoraki sarılışları vardı izlenmeye değer. :o

Bu arada aklıma bir soru takıldı. Farzedelim mekik ile istasyon arasında bir astronot var. Yani bir eliyle mekiğe, diğer eliyle istasyona tutunmuş. Tek bağ bu anlattığım gibi ve sonra kas gücüyle ayaklarını istasyona dayayarak mekiği itse mekik hareket eder mi? Ederse istasyon daha ağır olduğu için mi mekik hareket eder? Peki tersi olmaz mı? Yani istasyon hareket etmez mi? Çok saçma bir soru gibi ama aklıma takıldı işte.

Bir benzer örnek daha: Mekik yavaşlamadan hızla istasyona çarpsa mekik durur mu? Yoksa sahip olduğu enerjiyi istasyona aktararak istasyonun yörüngesinden kaymasına mı sebep olur?

Gece gece bir soru daha takıldı aklıma: Güneş panellerine çarpan fotonlar panel üzerinde bir hareket uygular mı? Hani öyle bir uzay aracı yapmayı düşünmüşlerdi ya. Işık gücüyle hareket eden.

Sevgiler, saygıla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Salih Dinçer yazdı:Teşekkürler Yiğit,

Bu arada aklıma bir soru takıldı. Farzedelim mekik ile istasyon arasında bir astronot var. Yani bir eliyle mekiğe, diğer eliyle istasyona tutunmuş. Tek bağ bu anlattığım gibi ve sonra kas gücüyle ayaklarını istasyona dayayarak mekiği itse mekik hareket eder mi? Ederse istasyon daha ağır olduğu için mi mekik hareket eder? Peki tersi olmaz mı? Yani istasyon hareket etmez mi? Çok saçma bir soru gibi ama aklıma takıldı işte.
Salih istersen ben cevap vereyim.Kuvveti uygulayacak olan kişi iki kütle ile aynı anda temasda olacak ve ikisine de aynı kuvveti uygulayacağı için F=m.a formülünden ikiside hareket etmeye başlayacak ama kütlesi büyük olan küçük olana göre daha yavaş hareket edecek.Tabi birde uygulanan kuvvetin büyüklüğü önemli.Bir insan nekadar izlenebilir bir hızla gidecek şekilde kuvvet uygulayabilir o merak konusu. :)
Bir benzer örnek daha: Mekik yavaşlamadan hızla istasyona çarpsa mekik durur mu? Yoksa sahip olduğu enerjiyi istasyona aktararak istasyonun yörüngesinden kaymasına mı sebep olur?
Bu konu "elastik çarpışma" (isimlerle aram yoktur "inelastik" de olabilir) konusudur.Duran bir cisme başka bir cisim çarpıştığında hareketli cismin enerjisinin bir kısmı durana aktarılır ve ikisi birlikte hareket etmeye başlarlar.Araba kazalarında bu olay görülür.
Gece gece bir soru daha takıldı aklıma: Güneş panellerine çarpan fotonlar panel üzerinde bir hareket uygular mı? Hani öyle bir uzay aracı yapmayı düşünmüşlerdi ya. Işık gücüyle hareket eden.
Bahsettiğin uzay aracını bende duymuştum.Yalnız ondaki güneş kollektörleri inanılmaz boyutlardaydı.ISS bu derece etkilemez sanırım.Tahminimce büyük ihtimalle eksenel bir hareket verebilirler ama o da son derece önemsiz olur... :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Teşekkürler Mahmut, aydınlatıcı oldu...

Bir yandan bir saatir ayrılışı izliyorum da ilginç bir şey oldu. Aslında evdeyken bir ilginç hadise daha gerçekleşti ama onu sonra paylaşacağım.

TSİ 12:33'de mekikden UUİ'na doğru küçük bir levha veya kağıt parçası dönerek uzaklaştı. Bu çok belirgindi ve 5 dakika sonra bir benzeri daha dünyanın aksi tarafında gerçekleşti.

Sadece paylaşmak istedim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Kayıtları varmı sende ?

Nasa TV de açıklam yapıldımı bu konuda ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bahsettiğim olayın kaydı yok çünkü şirketteydim. Ara sıra ne oluyor diye bakıyordum. Ancak bir ara o uçuşan parçaları yine gördüm. Mürettebat ellerine kameralar almış bir kaç pencereden fotoğraf ve vidyo çekiyordu. Dış kameralardan biri çok uzaklaşmış UUİ'yi gösteryorken çevrede uçuşan (bu sefer UUİ'ye doğru değil) küçük kağıt parçasına benzer ve dönen şeyler gördüm. Bunlar sanki güneşin ışığıyla da belirginleşiyordu.

Hani evde huzurlu huzurlu oturuyorken birden güneş ışığı girer vr çevrenizdeki tozu gösterir de huzursuzlaşırsınız. İşte bu görülenlerde sanki hep oralarda uçan ve dünya yörüngesinde dönen çöp parçalarına benziyor gibi. Güneş de belirgin hale getirmiş olabilir. Yani dünya çevresi o kadar temiz sayılmaz. Anlaşılan son 50 yılda uzayı epeyce kirletmişiz!
gönderen Yiğit Kaçar
Salih; açıkçası uzay boşluğunda uçuşan bişeyleri ben de gördüm. Tam olarak ne olduklarını bilemiyorum. Belki çok uzaktan geçen bir başka uydu olabileceği aklıma geldi. Veyahut istasyonya ya da mekiğe ait bir takım önemsiz (belki de ısı kalkanından kopabilen seramik gibi önemli) parçalar olabilir. İngilizce bilmediğim için o cisimlere ait konuşmalar yapılıp yapılmadığını bilemiyorum. Ancak kayıt yaptım. O kısmı capture edip buraya koyacağım yakında.
gönderen Yiğit Kaçar
Arkadaşlar Atlantis bu gün Dünya'ya geri dönüyor. İki saat kaldı. TSİ 16:06'da touchdown. Yani şu andan itibaren inişi Nasa TV'den izleyebilirsini.
En son Yiğit Kaçar tarafından 20 Şub 2008, 14:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Yiğit Kaçar
Planlanan iniş rotası aşağıda gösterilmiştir.

Resim Resim Resim

Herhangi bir aksilik halinde ayrıca üç farklı iniş rotası daha yedekte bekletilmektedir.

Ayrıntıları için http://www.nasa.gov/mission_pages/shutt ... nding.html
gönderen selin yılmaz
Evet tam 2 saat sonra inecekler..
Şu anda NASA Tv den canlı izlemekteyim.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
İnişe 30 dakika kaldı (:
Ay fotoğrafları

Cok güzel bir Ay fotografi Özkan bey. El[…]