Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
iistanbul da hava kapattı dün gece saat 1 den sora. :(

bu seferkini de fotoğraflamak nasip olmayacak heralde :cry:
gönderen Yiğit Kaçar
NASA, dış yakıt tankındaki hidrojen sensörlerinden birisindeki arızanın devam etmesi nedeniyle Atlantis mekiğinin bugün de fırlatılmasından vazgeçti. Yeni fırlatma tarihi olarak 2 Ocak 2008 belirlendi. Zaten kısa bir süre sonra (13 Aralık) fırlatma için gerekli tarih aralığı sona erecekti. Doalyısıyla Nasa 2007 yılı mekik uçuşlarını üç görev ile tamamlamış oldu. (STS-177,118 ve 120)
gönderen Cem Çiçek
Umarım 2008 uzay araştırmaları açısından iyi bir yıl olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
14 aralık da meteor yağmuru olacak,acaba bu uçuşlarda bu tip yağmurların tehlikesi nedir ?
gönderen Yiğit Kaçar
İmkansız değil ama çarpma olasılığı çok düşüktür kanaatimce. Uyduların yörüngede dolaştıkları alanı bir küre gibi düşünürsenin dünyanın yüzeyinden de daha büyük bir alan ortaya çıkacaktır. Uyduların büyüklüğü ise çoğu zaman bir araba ebatında. İstasyonu da eve benzetebiliriz. Kum tanesi büyüklüğünde bir taşın dünyanın herhangi bir yerinde duran arabaya isabet etme oranı ne ise o şekilde düşünmek ve orantılamak gerekir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
bana sanki söylediğinizden daha çok tehlikeliymiş gibi geldi.Sonuç olarak geçtiğimiz yaz şahit olduğumuz yağmurda çok büyük meteorların düştüğüne şahit olduk.kum tanesi kadar değilde sanki yumruk kadar veya daha da büyük şeyler atmosferde yandı gibi geliyo bana.

hele birtanesini hiç unutamıyorum;göğün 2\3 sini çizmişti... :shock:
böyle birşeyin mekiğe çarpması tam bir felaket olur kanısındayım.
gönderen Yiğit Kaçar
Benim bu konuda çok bilgim yok. Diğer arkadaşlar daha sağlıklı bilgi verebilir. Ancak bildiğim kadarıyla gördüğümüz bir çok kayan yıldız, atmosfere saniyede yaklaşık 70 km hızla çarpan ve çoğunlukla kum tanesi büyüklüğünde cisimler. Zaten cevizden büyük olması durumunda atmosferde yanıp kül olmak yerine yeryüzüne kadar düşebiliyormuş...
gönderen Yiğit Kaçar
Atlantis önceki dört ertelemenin ardından nihayet 7 Şubat Perşembe günü TSİ ile 21:45'te fırlatılıyor. NASA yetkilileri Sensördeki arızanın tümüyle giderildiğini açıkladılar. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Gökbilim Dergiyi ziyaret edin.
gönderen Yiğit Kaçar
Atlantis hazır. Sensörler iyi durumda. Fırlatma için geri sayım sürüyor. Son altıbuçuk saat.

Nasa TV'den canlı izlemek için.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
21:45 e az kaldı. çok heycanlı bir olay. hele canlı izlemesi çok müthiş bence. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Tv ye dalmışım kalkış anını kaçırdım. :(

21:50 itibariyle izlemeye başladım... :?
gönderen Yiğit Kaçar
Kayıt yapıyorum ben. Kaçıranlar için koyarım youtube'a...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

19:00 dan beri aralıklarla izledim. Kalkışıda ilk defa canlı olarak izledim. Sanırım kaçırmak istemeyeceğim bir tv programı oldu :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Yiğit Kaçar yazdı:Kayıt yapıyorum ben. Kaçıranlar için koyarım youtube'a...
çok makbule geçer. şimdiden teşekkürler. :)
Ay fotoğrafları

Cok güzel bir Ay fotografi Özkan bey. El[…]