Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen Mehmet Kocaer
Arkadaşlar merhaba karadelikler hakkında kafa yorarken aklıma şu geldi;
Uzayı bir kağıda benzetirsek ve o kağıtta bir delik açarsak yani karadelik o delik kağıda dik baktığımızda gözükecek ama kağıda yandan bakarsak gözükmeyecektir. Karadeliklerde böyle midir kaç boyutludur?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Karadelik dediğimize bakmayın, delik denmesinin sebebi birçok şeyi kütle çekimiyle kendine çekebilecek kadar büyük kütle çekimine sahip olmasıdır. Yani sürekli bir şeyleri içine kattığı, çektiği için sanki bir delikmiş gibi bu isim ona verilmiş. Aslında öyle değil, yıldız yapılarını incelediğimizde onun da küresel bir yapıya sahip olması gerektiğini görüyoruz. Muazzam hızlarla kendi etrafında dönen, muazzam kütlelere dolayısıyla kütleçekimine sahip olabilen yıldız artıkları bunlar. Fakat tekillik denilen durum ayrı bir durumdur.
gönderen Mehmet Kocaer
stephen hawking'in zamanın kısa tarihi diye bir kitabı var biliyorsunuzdur bugünlerde onu okuyorum oradada tekililkten bahsediyor ama ben bir şey anlamadım biraz bahsedermisin
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
O kitapta yapılan tanımlamalar en iyi tanımlamalardır aslında, en kolay şekilde anlaşılması açısından. Anlatımın zorluğu da şurada, olay tamamen teorik. Hakkında bir şey bilmiyoruz. Matematiksel yanını basitçe şöyle anlatmak mümkün. Fizikte bilinen d=m/v formülü vardır, yani yoğunluk eşittir kütle bölü hacim. Yıldızlarda yüzeyden merkeze doğru gidildikçe yoğunluk ciddi bir şekilde artar, yani merkezde yoğunluk çok çok daha fazladır. Bir karadelikte Schwarzschild Yarıçapı dediğimiz yüzeyden itibaren ışık dahi alamıyoruz. Bu noktadaki kütle çekimi, ışığın kaçmasına izin vermeyecek nitelikte. Dolayısıyla içeride neler olduğunu bilmiyoruz. Fakat yaptığımız modeller dahilinde bir "noktada", dikkat edelim bir "noktada" yani tek boyutta, hacmin sıfır olması yoğunluğu da sonsuz yapıyor. Burada d=m/v gibi bir ifadeyi limit dahilinde değerlendirdiğimiz sonuç budur. Fakat bunu bildiğimiz fizik yasalarıyla izah etmemiz mümkün değil. İşte biz bu noktaya tekillik diyoruz. Orada ciddi bir kuantum çorbası var, fakat biz bu tencerenin kapağını açıp tadına bakamıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Vay canına ne kadar güzel anlatmışsınız. Gerçekten tebrik ederim. Nerdeyse çorbanın kokusunu alacaktım.
Sizin gibi insanlardan eğitim alanında bol miktarda olsa hepimiz için güzel olurdu hayat.
Yazış tarzımdan yanlış anlayıp dalga geçtiğimi lütfen zannetmeyin, sahiden beğendim.
Kısa, özet, basit, şiirsel.
Kullanıcı avatarı
gönderen gokhandemirhan
Karadeliğin kütlesine bağlı olan Schwarzschild çaplı bir küre olarak düşünebilirsiniz. İçinde ne olduğunu bilmiyoruz, fizik kuralları bilgi limitlerimizin dışına çıkıyor. Muhtemelen tam ortasında noktasal ve sonsuz yoğunlukta bir kütle var, gerisi boş.