Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen BayEinstein
#122845
Söz konusu fizik bilimi olunca, emin olamadığımız birçok şey var. Fakat evrendeki hiçbir şeyin uzayda, vakumlanmış ortamdaki ışık hızından (ki bu saniyede 300 milyon metredir.) daha büyük hızla hareket edemeyeceğine dair çok az şüphe var.
Bunu daha iyi anlatalım: Bir hamster acelesi olduğunda saniyede yarım metre hızla koşar. Yörüngede ki uzay uyduları günümüzde saniyede 8000 metre hızla hareket ederler ki bu da ışık hızının %0,0025’ine tekabül eder.
Bu hız sınırı kafamızı kurcalar: Neden böyle bir sınır var? Neden daha farklı bir değer değil de bu değer? Kemerlerinizi bağlayın çünkü evrenin en büyük sırlarından birine son sürat dalmak üzereyiz.
Bir uzay gemisine atlayıp gazı sonuna kadar köklediğinizde ışık hızına yakın bir hıza ulaşmak gerçekten de çok uzun bir zaman alacaktır. En üst düzey savaş pilotlarının bile zorlukla dayanabildiği 10g ile ivmelenseniz dahi, bu hıza ulaşmanız aylar alacaktır.
Uzun bir süre ivmelenseniz bile bu hıza ulaşamayacaksınız. Belli bir yerden sonra bu hız sabit kalacaktır.
Evrenin hız limiti, sert bir tavana çarpmak gibi değildir. Bu hızın uzayda nasıl bozulduğuyla ilgilidir.
NE OLMUŞ YANİ?
Şunu diyebilirsiniz: Biz zaten bu hızı geçmek istemiyoruz, bize bir katkısı yok. Doğru size değil fakat evreni anlamada fizikçilere büyük bir yardımı dokunacaktır. Belki de evrenin sırları çözülecek, uzaylıları bulacak ve galaksiler arası yolculuk gerçek olacaktır.
Yalnız, bu hız limitinin getirdiği bazı sorunlar vardır. Mesela; zaman ve olayların sıralaması farklı kişilere farklı gözükebilir. Bunun tek suçlusu evrenin hız sınırıdır. Bu durumu anlatalım:
Sizin bir hamsteriniz var ve ona iki tane fener veriyorsunuz. Basit bir soruyla başlayalım:(Adı Bertha olsun) Fenerleri yakınca fenerden çıkan fotonlar ne kadarlık bir hızla hareket derler?
Tabii ki ışık hızıyla( Işığın fotonlardan oluştuğunu hatırlayın.). Gayet mantıklı, değil mi? Görünürde bir sıkıntı yok fakat daha yeni başlıyoruz.
Şimdi, Bertha’nın Dünya’nın üzerinde dikilmekte olduğunu farz edin. Sizde bunu karşıdan izliyorsunuz. Yani Dünya’nın Vdünya hızıyla sağa doğru gittiğini gözlemliyorsunuz. Şimdi şunu soralım: Bertha, fenerleri yaktığında fotonları hangi hızda görürsünüz?
Büyük ihtimalle şöyle düşüneceksiniz: Sağa doğru hareket eden foton (c+Vdünya) hızına sahipken ,(ışık hızı c ile ifade edilir.) soldaki (c-Vdünya) hızıyla hareket edecektir. Bu birini ışık hızından hızlı, diğerini yavaş göreceğiniz anlamına mı gelir?
Ama bu imkânsız! Fotonlar eğer ışığı oluşturuyorsa ikisi de ışık hızında hareket edecektir. Aslında sizin gördüğünüz tam olarak budur. Aslında fotonlar ışık hızında hareket ediyordur fakat sezgileriniz bunu söylemeyecektir.
İşler karışıyor
Diyelim ki, hamsterın iki tarafına birer hedef koyduk ve şu soruyu sorduk: Çıkan fotonlar önce hangi hedefi vurur?
Bertha’ya sorarsanız ikisi de aynı anda vurulmuştur.
Ama sizin göreceğiniz şey farklı olacaktır.
Siz, fotonların fenerden ışık hızıyla ayrıldığını görürsünüz. Aynı zamanda Bertha’nın da Dünya ile hareket ettiğini görürsünüz. Böylelikle fotonlar hedefler yol alırken, hedeflerden birinin fotona yakınlaştığını, diğerinin ise uzaklaştığını görürsünüz, Bu sebeple soldaki hedefin ilk vurulduğunu görürsünüz!
Başka bir deyişle olayları farklı bir sıralamada görürsünüz. Bertha, fotonların hedefleri aynı anda vurduğunu görürken siz önce soldakinin vurulduğunu görürsünüz. İşin tuhaf kısmı ikinizde haklısınız!
Devamı ve daha fazla detay için: https://yabilim.blogspot.com/2019/07/fi ... -hizi.html
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]