Gökbilim

Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen BayEinstein
Kütle Çekim Kuvveti Neden Diğer Kuvvetlerden Farklı?
Kütle çekimin ne olduğunu biliyorsunuz. Kara delikleri oluşturur, yıldızların hareket etmesinin sağlar ayrıca ünlü fizikçilerin kafasına elma düşmesine yardım eder.
Peki, kütle çekim kuvvetini gerçekten anlıyor musunuz?
Kütle çekim kuvvetiyle her gün karşılaşırız fakat kütle çekim kuvvetinin çalışma şekli diğer kuvvetlerden farklıdır. Bir uyumsuzluk vardır.
Kütle Çekim Kuvvetinin Zayıflığı
Yer çekimi Dünya’nın kütle çekim kuvvetidir. Onun sayesinde Dünya’dayız. Fakat kütle çekim kuvveti diğer üç temel kuvvete oranla 1036 kadar daha zayıftır. Bunun için bir örnek var. Bunu çoğu kez yapmışsınızdır. Bir mıknatıs alın ve bir çiviye yaklaştırın. Kendine doğru çekecektir.Bizi Dünya’da tutup aşağı yönde kuvvet uygulayan yer çekimi bu elektromanyetik kuvvete yenik düşmektedir.
Bunun sebebi ortaya atılan bir teoriye göre evrendeki boyutlardan dolayı gücünün seyrelmesi.Tabii bunu bilemeyiz.
Şunu merak edebilirsiniz: Bu kadar güçsüz bir kuvvet evren için neden bu derece önemli? Basit: Zayıflığı bir yere kadar. Bu işi eğer gezegen veya uzaydaki cisimler boyutuna ulaştırırsak önem artar.
Zayıf ve şiddetli kuvvetler kısa menzillidir(ki 149 milyon km için işe yaramayacağı belli.).Bu yüzden çoğunlukla atomaltı seviyesinde hissedilirler. Kütle çekime oranla daha güçlü olmasına rağmen elektromanyetik kuvvetlerin, yıldızların ve galaksilerin hareketlerinde büyük bir rol oynamamasının nedeni enteresan bir gerçeğe bağlıdır: Kütle çekim kuvveti tek yönlüdür.
Kütle çekimi, sadece çeker, itmez. Bunun sebebi basittir: Kütle çekim kuvvetinin etkilediği objelerin kütlesi tek halde yani pozitif hal.Ama negatif kütle diye bir şey yoktur.Kütle çekimi, parçacıkları kütleyle itmez.
Bu önemlidir,çünkü kütle çekimini sıfırlayamayacağı anlamına gelir.Büyük ölçeklerde elektromanyetik kuvvetin başına gelen budur. Güneş’in çoğunlukla pozitif,Dünya’nın ise negatif yüklü olduğunu varsayalım. Bu durumda Dünya, çoktan yutulmuş olurdu.
Ama hem Güneş hem de Dünya eşit yüklerden meydana geldiği için birbirlerini elektromanyetik olarak dengeler. Dünya da ki her + ve – parçacık Güneş de ki her +ve – parçacığı hem itip hem çektiği için bütün elektromanyetik kuvvet sıfırlanmış olur.
Dünya ile Güneş arasında net bir elektromanyetik kuvvet olmadığı ve zayıf ve şiddetli kuvvetler kısa menzilli olduğu için geriye kütle çekim kuvveti kalır.
Kütle çekimi; bu yüzden galaksiler,gezegenler ölçeğinde hüküm sürer. Ve kütle çekimi, yalnızca çekme kuvveti uyguladığından asla kendisini de sıfırlayamaz.

GRAVİTON: TEMEL BİR PARÇACIK MI?
uantum mekaniği, kütle çekimi açıklamakta iki sebepten başarısız kalır.
1-Kütle çekimini Standart Modele’e uygun hale getirmek için kuvvet aktarımında bulunan bir parçacığa ihtiyaç duyar. Bu varsayımsal parçacığa graviton adı verildi.Bu şu demektir:
Siz ayakta dururken kütle çekimi tarafından aşağıya doğru çekilirken vücudunuzda ki tüm parçacıklar, ayaklarınızın altında ki Dünya’nın tüm parçacıklarıyla durmaksızın her iki yönde küçük kuantum parçacıkları alışverişinde bulunurlar.Aynı şekilde Dünya Güneş etrafında dönerken de sahip oldukları bütün parçacıkları aralarında durmaksızın graviton transferinde bulunur.Fakat bu graviton arkadaşımıza şuana kadar hiç rastlanılmadı.Dolayısıyla bu teori tümüyle yanlış olabilir.

Daha fazla detay için siteme bakabilirsiniz( devamı): https://yabilim.blogspot.com/2019/06/ku ... vveti.html
FSQ106EDXIII Fotograflarim

Uzerinde calistigim mozaik yavas yavas ortaya ciki[…]