Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen kenan01
Merhabalar. Başlıkta da belirtmiş olduğum gibi E=mc^2 formülünden gelen enerjinin dönüşümü yargısında kütlenin enerjiye , enerjinin ise kütleye dönüşebileceği açıklanmıştır. Kütlenin enerjiye dönüşümü gayet mantıklı görünse de fazla enerjinin (ışık hızında ki bir cisme uygulanan) kütleye dönüşmesi benim aklımı karıştıran bir olaydır. Bu ifadeyi daha açık bir şekilde anlatmanız beni mutlu eder. Şimdiden teşekkürler.
gönderen kenan01
Ögetay Kayalı yazdı: 20 Nis 2017, 18:31 Burada bu durumu açıklamıştık. http://rasyonalist.org/yazi/bir-maddeni ... tkiler-mi/
Öncelikle cevap için teşekkürler. Sorumun bir kısmının yanıtını aldım. Araştırma yaparken ışık hızında hareket eden bir elektrona uygulanan enerjinin kütleye dönüştüğüne dair bir ifadeye rastladım. Bu hızda ki bir elektrona uygulanan enerji kütleye dönüşüyorsa cisim sabit hızla hareketine devam edemez diye düşünüyorum . Siz astronomi öğrencisisiniz bu konularla daha çok ilgilisinizdir. Yanlış düşünüyorsam lütfen beni aydınlatın. Şimdiden teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Göreli kütle diye bir kavram yok, sıklıkla karıştırılıyor ve yanlış anlatılıyor. Bir parçacığın kütlesi hareketinden bağımsızdır, dolayısıyla bütün referans sistemlerinde kütlenin değeri aynı olmalıdır. Hatta bu sebeple invaryant (değişmez) kütle denir.

Bir de bu tür konuları denklemler çerçevesinde tartışmak gerekiyor. Kütle artsaydı hızı sabit kalamazdı demişsiniz, neye göre? Bu tür şeyler bu düzeyde sözel olarak tartışılabilecek şeyler değil. Çünkü kabulünüze göre sonuç değişir. Örneğin momentumu sabit olsun, kütlesi artsın derseniz hızı azalır. Ama momentum fiziksel olarak sabit olmaz, orada momentumun değişimi, hızın değişiminin bir sonucudur. Dolayısıyla hız değişirse, momentum zaten değişir bu durumda kütle sabit kalsa da bir çelişki olmaz. Denklemler üzerinden konuşmadığımızda bunlar biraz havada kalıyor. Zaten bu tipte yanlış bilgilerin yayılma sebebi de bu maalesef.
gönderen kenan01
Ögetay Kayalı yazdı: 28 Nis 2017, 23:36 Göreli kütle diye bir kavram yok, sıklıkla karıştırılıyor ve yanlış anlatılıyor. Bir parçacığın kütlesi hareketinden bağımsızdır, dolayısıyla bütün referans sistemlerinde kütlenin değeri aynı olmalıdır. Hatta bu sebeple invaryant (değişmez) kütle denir.

Bir de bu tür konuları denklemler çerçevesinde tartışmak gerekiyor. Kütle artsaydı hızı sabit kalamazdı demişsiniz, neye göre? Bu tür şeyler bu düzeyde sözel olarak tartışılabilecek şeyler değil. Çünkü kabulünüze göre sonuç değişir. Örneğin momentumu sabit olsun, kütlesi artsın derseniz hızı azalır. Ama momentum fiziksel olarak sabit olmaz, orada momentumun değişimi, hızın değişiminin bir sonucudur. Dolayısıyla hız değişirse, momentum zaten değişir bu durumda kütle sabit kalsa da bir çelişki olmaz. Denklemler üzerinden konuşmadığımızda bunlar biraz havada kalıyor. Zaten bu tipte yanlış bilgilerin yayılma sebebi de bu maalesef.
Sorumun cevabini aldigimi dusunuyorum. Bir sorum daha olacakti. Uzay-zaman kavrami ile ilgili. Kutlenin uzay-zaman dokusunu buktugunu biliyorum. Fakat kutle ile zamanin arasindaki bagintiyi yaptigim tum arastirmalara ragmen tam olarak kuramadim. Yogun kutlede zaman yavaslar ifadesini hep duymusumdur. Ayni etki isik hizina yaklastikca da gerceklesir. Ama isik hizina yaklastikca kutlede degisim gozlenir (kütle enerjiye dönüşür). Bu olaylar arasinda kutleyle alakali net bir baginti var midir? Cevaplarsaniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
"Ama isik hizina yaklastikca kutlede degisim gozlenir (kütle enerjiye dönüşür)."
Böyle bir şey yok.

Işık hızına yakın hızlarda, zaman "göreli" olarak yavaşlar. Siz bunu deneyimlemezsiniz. Ta ki kıyaslayana kadar. Sabit birine göre kıyaslama yaptığınızda, ona göre sizde zamanın daha az geçmiş olduğunu anlarsınız. Bu özel göreliliktir ve "sabit hızlarda" çalışır.

Kütlenin zamanı etkilemesi ise, içerisinde bulunduğu uzay-"zaman"ı da bükmesinden kaynaklanır ve bu "ivmeli" sistemlerde geçerlidir. Teknik olarak ivme ile çekimi birbirinden ayırt edemezsiniz. Kütle ne kadar fazla ise uzay-zamanı o kadar çok büker. Bunun bağıntılarını Einstein alan denklemleri ile veriyoruz ve ne yazık ki bakarak anlaşılacak denklemler değiller. Bu ay içerisinde bu denklemlerin ne olduğunu anlatarak çözümlerini yaptığım bir video paylaşacağım. O zaman buradan sizi de bilgilendiririm.

Dün bir canlı yayına katıldım ve orada bu konulara da değindik, göz atmanızda fayda olacağını düşünüyorum: https://youtu.be/rE4sE74QjDE
gönderen kenan01
Ögetay Kayalı yazdı: 01 May 2017, 10:32 Bu ay içerisinde bu denklemlerin ne olduğunu anlatarak çözümlerini yaptığım bir video paylaşacağım. O zaman buradan sizi de bilgilendiririm.
Minnettar kalırım. Tekrardan teşekkürler.