Filed under: Bu Ay Gökyüzü
Ara
01

Aralık Ayında Gökyüzünde Neler Var?

2007 yılının bu son ayında ve dergimizin ikinci sayısında hepinize ışık kirliliği az, parlak ışıklar saçan bol yıldızlı gözlemler ve nice mutlu yeni yıllar diliyorum.

1 Aralık

Doğu ufkunun üstünde sırayla Satürn, Ay ve Aslan (Regulus) takımyıldızının en parlak yıldızını görebilirsiniz. Güneyde Büyük Köpek (Canis Major), Avcı (Orion) ve Küçük Köpek (Canis Minor) takımyıldızlarının en parlak yıldızları sırasıyla Sirius, Betelgeusse ve Procyon’un oluşturduğu kış üçgeni yükseliyor. Zenitte ise İkizler (Gemini) Avcı’nın hemen sol üstünde. İkizler’in alanı içerisinde Mars’ı görebilirsiniz.

1 Aralık’ta Gökyüzünün Genel Görünümü

3 Aralık

Ay yavaş yavaş doğu ufkuna yaklaşıyor.

5 Aralık

Büyük Ayı (Ursa Major) zenite doğru yaklaşıyor.

6 Aralık

Ay, yeröte konumunda yani Dünya’ya en uzak konumunda (406220 km) (apogee).

7 Aralık

Doğu ufkunun biraz kuzeye yakın kısmında Arcturus (Çoban takımyıldızının en parlak yıldızı) doğuyor.

11 Aralık

Aslan (Leo) ve hemen yanında ki Satürn gezegeni zenite doğru ilerliyor.

13 Aralık

Geminids meteor yağmuru başlıyor. Maksimum olduğu zaman saatte 120 meteorun atmosfere giriş yapmasını (halk dilinde yıldız kayması) izleyebilirsiniz.

15 Aralık

15 Aralık’ta Gökyüzünün Genel Görünümü

17 Aralık

Batı ufkundan yukarı doğru bakıldığında şehirde de olsa açık havalarda Avcı’nın Beli denilen yanyana ve parlak olmalarından dolayı kolaylıkla görülebilen Alnilam, Alnitak ve Mintaka yıldızlarını görebilirsiniz. Biraz daha ilerleyip zenite doğru bakarsanız kızıl gezegen Mars’ı göreceksiniz.

Batı Ufkunun Genel Görünümü

19 Aralık

Gökyüzünün en parlak cisimleri; Sirius (-1.42 kadir), Procyon (0.42), Betelgeusse (o.47). Bu yıldızları hayali bir çizgi ile birleştirdiğiniz zaman kış üçgenini çizmiş olursunuz. Bunların yanısıra Mars (-1.18), Satürn (1.03), Capella (0.10) en parlak cisimlerdir. Ayrıca Mars dünyaya en yakın konumunda.

21 Aralık

Batıdan Ay doğuyor.

22 Aralık

Ay, Dünya’ya en yakın konumunda (360825 km) (perigee). Ursids göktaşı yağmuru saatte 18 meteor.

23 Aralık

Gecenin en parlak cismi kuşkusuz -12.42 kadir parlaklığı ile Ay. Eğer batıdan zenite doğru bakarsanız Mars’ı da görebilirsiniz.

24 Aralık

Ay saat 05:00 sularında dolunay evresinde ve biraz güneyindeki kızıl gezegen Marsı örtecek. Örtülme denilen bu göksel şölen ikisi de batana kadar tam olarak 2 saat sürecek.

25 Aralık

Ay, zenitde İkizler (Gemini) takımyıldızı alanı üzerinde.

31 Aralık

Ay, doğu ile güney arasında. Saat 23:59:59 itibariyle 2008 yılına giriyoruz.

31 Aralık’ta Gökyüzünün Genel Görünümü

Aralık 2007 Ay Evreleri

Açıklamalar:

Zenith : Bulunduğunuz yerden 90 derece yukarı başınızı çevirdiğinizde gördüğünüz yere denir. Gökkubbenin en yüksek noktasıdır.

Kadir : Gökcisimlerinin parlaklık ölçüsü birimidir. “-“lere gittikçe parlaklık artar. Çıplak göz ile 6 kadir ve “-” yönde olacak şekilde sonrası görülür.

Göktaşı Yağmuru : Güneş’in etrafındaki yörüngesinde ilerleyen bir kuyrukluyıldız arkasında çok küçük (bezelye kadar bile olabilir) boyutlarda yada çok daha büyük boyutlarda artıklar bırakır. Dünya kendi yörüngesinde dönerken kuyrukluyıldızın artıklarını bıraktığı alana, belirttiğimiz boyutlarda ki meteorlar da atmosfere hızla girerler. Hızdan dolayı atmosferle cisim arasında büyük bir sürtünme olur. Cisim aşırı ısınmadan yanar ve aniden çok parlar ve hemen sonrasında söner. Bu sırada yeryüzüne doğru yoluna devam ettiği için insanlar onu bir yıldız boyutunda aniden yanıp sönen cisimler olarak görür. Bu nedenle halk arasında yıldız kayması olarak bilinir ve maalesef onların yıldız olduğuna inanılır. Bu cisimler arasında tamamen yanmayıpta yer yüzüne ulaşanlara meteorit denir. Bunlar boyutlarına göre tehlikeli olabilirler.

Not : Eğer ilk defa gözlem yapacaksanız takımyıldızlarını bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu bölümde belirtilen tarih ve saatte yazanları kontrol edip ve eğer varsa birde gök atlası ile gökyüzüne bakarsanız nerede ne olduğunu daha rahat bulabilirsiniz. İyi gözlemler.

Tuğrul Tezcan

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

ilgili etiketler: Sayfayı yazdır! Sayfayı yazdır!

13 Yorum

Yorum Yaz
 • Ethem Derman demiş ki:

  Başlangıç olarak çok güzel hazırlanmış bir sayfa ileride çok daha güzelleri gelecek. 1982-83 yıllarında Bilim ve Teknik dergisinde ayın gök olaylarını yazarken yaşadığım deneyime göre daha sonraları yazılacak o kadar çok şey olduğunu faekedecek Tuğrul Tezcan arkadaşımız. Bu durum ancak yazarak gelişiyor.

  Bir eleştiri yapmama izin verin her ne kadar Holmes sönükleştiysade gök haritası üzerinde yeri şaretlenseydi, dürbünle bakmak isteyen arkadaşlarımız olurdu. Her şeye karşın elinize sağlık artık bir Türk sitesinde de ilgilenenler gökyüzü haritası bulabilecekler.

 • Salih Dinçer demiş ki:

  Bence bu sayfa ay içerisinde güncellenmeli. Çünkü her ay gök olaylarıyla ilgili yeni bir haber alıyoruz. Örneğin 17P/Holmes’un 24 Ekim 2007 tarihinden parlaklaşması. Tamam, bu çok uç nokta (extreme) bir örnek oldu ama öyle…

  Mesela bu ay Mars örtülmesi, yakınlaşması ve kardeş gezegenin dünyamızla güneşe göre aynı hizaya gelmesi (opposition) olayları olacak. Sadece bu konudan burada yazılanlar kadar bahsedilecekken tek cümlelik yorumlar hiç tatmin edici değil. Sanki yazılar alelacele yazılmış gibi duruyor. Mutlaka emek harcanmıştır ama bir ay içerisinde bu kadar az mı olay oluyor?

  Tamam, bir insan herşeyi bilemez ama sorup soruşturabilir, arayıp araştırabilir öyle değil mi? Bende bilmiyordum bu Mars olayını forumdan Gülhan bey sayesinde öğrendim ve elimden geldiğince paylaşmaya ( -bkz. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1013 )çalıştım.

  Ayrıca saatler konusunda daha ayrıntılı bilgi verilebilir. Eğer Mars’a 05:00 sularında bakarsanız çok şey kaçırabilirsiniz. Tam olarak örtülme 04:30’da başlıyor ve 3 saat 14 dk. sürüyor. Ama 04:00’den itibaren gözleme başlamakta fayda var. Çünkü ayın parlaklığı ve atmosfer koşulları örtülmeyi kaçırmanıza engel olabilir.

 • Fikret Akman demiş ki:

  Saygıdeğer Gökbilim Dergisi Hazırlayıcıları
  Herşey mükemmel.Önemli olan bu soğuk ve bulutlu havada ışık kirliliğinden kaçıp gözlem yapabilmek.17P/Holmes’i bile kaybettik.Derginizdeki bilgilere teşekkürler.Fikret Akman

 • Tamer Özdemirkan demiş ki:

  HSelamlar, hala heyecanla kullanmak istediğim dürbünü almak için bir süre daha beklemem gerekiyor. Daha önce çıplak göz hariç hiç gözlem yapmadım. Alacağım dürbün ile yıldızmelerinin yerlerini saptamaya çalışacağım. Dergide yer verdiğiniz çalışmayı inceledim. Bu konularda yeni olduğum için çok çok ayrıntılı metinler ve haritalardan birşey anlayamıyordum. Ama bu aylık gökyüzü raporu işime yarayacağa benziyor. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim!

 • SİBEL demiş ki:

  saolun yaa emeğinize sağlık çok teşekkürler:)

 • Muhammed Top demiş ki:

  çok kötü olmuş hiç begenmedım aradıgım seylerı bulamadım:(

 • Muhammed Top demiş ki:

  ebenızın amı gıbı olmus yarrak kafalılar bok gıbı degı aynı :@

 • Sercan M. demiş ki:

  “Batıdan Ay doğuyor” nasıl bir ifadedir arkadaşlar. Seslice güldüm yani. Gökbilim sitesinde böyle bir yanlışlık hadi gözden kaçtı diyelim. Düzletiniz lütfen o inanılmaz yanlışlığı. Kolay gelsin.

 • muhanned ali eken demiş ki:

  Lan Ne Kufur Edion Adam İyilik Yapıo Sen Kufur Edion Sovdurme Beni Burda

 • YAĞMUR GAMZE TOKA demiş ki:

  ÇOK GÜZELDİ ÖĞRETMEN 100 VERDİ. YANİ OKADAR BEYENDİ:)

 • YAĞMUR GAMZE TOKA demiş ki:

  ÇOK GÜZELDİ

 • bachabg.com.pl demiş ki:

  Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 • starting a business checklist demiş ki:

  You really make it appear so easy together with your presentation but I to find this matter to be really something which I feel I’d never understand. It sort of feels too complex and extremely large for me. I’m looking ahead for your subsequent post, I¡¦ll attempt to get the dangle of it!

Yorumları RSS ile takip et   TrackBack URL

Yorum yapın

yukarı